تبلیغات
خانه موسیقی - یادی از رضا محجوبی
یادی از رضا محجوبی | عمومی ,
رضا محجوبی برادر مرتضی محجوبی در سال ۱۲۷۷ در تهران متولد شد. پدرش عباسعلی معروف به ناظر مرد باذوقی بود و نی می نواخت. مادرش فخرالسادات که وی با نواختن پیانو آشنا بود و همین سبب شد او و مرتضی در کودکی با موسیقی آشنا شوند و موسیقی را به عنوان هنر و حرفه اصلی خود برگزینند. اولین استادش حسین آهنگ آفرین افسر موزیک ارتش بود. و سپس نزد ابراهیم آژنگ کار کرد. اما از آنجا که به فراگیری قواعد موسیقی علاقه ای نداشت از شاگردی ابراهیم آرژنگ محروم شد. رضا محجوبی که بیشتر مایل بود موسیقی را از راه گوش بیاموزد و این سبب شد با شوق فراوان نزد حسین خان اسماعیل زاده استاد و نوازنده کمانچه رفت و چند سالی از محضر او که با کمانچه به شاگردانش تعلیم ویولن می دا د استفاده کرد. وقتی که پدرش اولین کافه را در خیابان لاله زار دایر کرد او و مرتضی در آنجا برنامه هایی اجرا کردند و ساز او که درآن زمان حدود ۱۶ سال داشت شنیدنی بود.

                        رضا محجوبی

رضا محجوبی در حدود ۲۵ سالگی جوان منظمی بود و در تهران کلاسی دایر کرده بود و ضمن تعلیم شاگردان به آهنگ سازی و اجرای کنسرت می پرداخت. اما در همان حدود به بیماری عصبی دچار شد و نظم و ترتیب و عادات یک انسان متعارف اجتماع را از دست داد. دوستانش را خوب می شناخت و به هنگام عبور از خیابان اگر میدیشان با آنها به گفتگو می پرداخت و از مطالبی سخن می گفت که قابل درک نبود. ولی گاهی در مجلس دوستان حضور می یافت و حتی ویولن می نواخن و صدای سازش نواهای بسیار دلنشینی از زیر انگشتانش بیرون می آمد که هر شنونده ای را از خود بی خود می کرد. رضا محجوبی در نه تیر ۱۳۳۳ در سن ۵۶ سالگی درگذشت و در گورستان ظهیرالوله به خاک سپرده شد.

 

یکی از آثار ماندگار رضا محجوبی "پیش در آمد اصفهان" است. این اثر را فرهاد فخرالدینی بسیار زیبا برای سریال " کیف اگلیسی " تنظیم کرده اند. علاقمندان می توانند در لینک های زیر نت این اثر به همراه تنظیم فخرالیدنی و همین طور اجرای کامپیوتر این اثر مطابق با نت را دانلود کنند. 

قابل ذکر است که در اجرای کامپیوتری که به صورت فایل midi می باشد حجم فایل بسیار کم بوده و کیفیت اجرای آن بستگی به کارت صوتی شما دارد. نکته دیگر این که چون کامپیوتر توانایی اجرای ربع پرده را ندارد در قسمت هایی از اثر که نت لا به صورت کرن می باشد به لا بمل تغییر یافته است. همچنین در اول اجرای کامپیوتری دو نت سفید "دو" به علاقمندان امکان کوک سازشان را می دهد.

اجرای کامپیوتری به علاقمندان  این اثر این امکان را می دهد که بتوانند بدون نیاز به هنرآموز این اثر را دقیقا" بر طبق نت اصلی اجرا کنند.

از خوانندگان عزیز هم تقاضا می کنم نظرشان را درباره این اجرای کامپیوتری با من در میان بگذارند.

نت پیش درآمد

اجرای کامپیوتری اثر ( حجم فایل 3 کیلو بایت)

اجرای این اثر با تنظیم فخر الدینی در سریال کیف انگلیسی

 


نوشته شده توسط سیاوش در پنجشنبه 4 بهمن 1386 و ساعت 07:01 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ کنسرت مشترک حسین علیزاده و شهرام ناظری مردادماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود+ بر شانه‌های تو+ آلبوم غروب با 'كوچ عاشقان' منتشر شد + کنسرت گروه "مهتاب رو" برگزار می شود+ فروش اینترنتی وحضوری بلیت كنسرت کیهان کلهر آغاز شد + مسعود شعاری آلبوم غروب را منتشر می‌كند+ پرویز مشکاتیان درگذشت+ اطلاعیه در مورد انتشار سرود آزادی+ اى خشمِ به جان تاخته، توفانِ شرر شو+ ممانعت اکید استاد شجریان از پخش صدای ایشان در صدا و سیما+ روزی ما دوباره كبوترهایمان را پیدا خواهیم كرد

صفحات: