تبلیغات
خانه موسیقی - بیست و ششمین سال خاموشی پایه گذار مكتب آواز اصفهان
بیست و ششمین سال خاموشی پایه گذار مكتب آواز اصفهان | عمومی ,

خبرگزاری فارس:فردا بیست و ششمین سالروز درگذشت جلال تاج اصفهانی پایه گذار مكتب آواز اصفهان است.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس،تاج اصفهانی در سال1282در اصفهان به دنیا آمد و از آنجایی كه پدرش شیخ اسماعیل واعظ اصفهانی از صدایی دلنشین برخوردار بود و با گوشه‌ها و ردیف‌های آوازی ایران نیز آشنایی داشت او نیز این صدا را از پدرش به ارث برده بود اما چون جلال قبل از مدرسه رفتنش هچ وقت جلوی پدر نخوانده بود او از چنین موضوعی بی خبر بود.
واعظ اصفهانی تاج را به مدرسه عالیه كه در بازارچه رحیم خان در نزدیك مسجد رحیم خان بود فرستاد و به خاطر صوت خوشی كه جلال داشت مكبری و مؤذنی و قرائت قرآن را به او واگذار كرده بودند. یك روز عصر وقتی جلال 9 ساله از مدرسه برمی‌گشت با خود اندك اندك زمزمه می‌كرد و این زمزمه تا نزدیك در منزل ادامه داشت در همین حین پدرش صدای او را شنید و از آن زمان ابتدا خودش مقدمات و اصول ردیف‌ها را به او آموخت و سپس او را به مرحوم آسید عبدالرحیم اصفهانی استاد مسلم آواز آن زمان سپرد و تاج مدتی نزد این استاد گوشه ها را یاد گرفت. پس از مرحوم آسید عبدالرحیم پدر تاج برای این كه او را با گوشه‌های سازی در ردیف‌ها آشنا كند،تاج را به خدمت شادروان نایب اسداله نی زن معروف برد و تاج زمانی نسبتاً طولانی در خدمت این استاد نكته‌ها و ظرایف آواز ایرانی را فرا گرفت.
مرحوم میرزا حسین خان ساعت ساز معروف به خضوعی آخرین استادی كه تاج بنا به توصیه پدر برای فراگیری گوشه‌ها و ردیف‌ها به خدمتش رفت كه او پس از اتمام فراگیری نزد این استاد،دیگر در آواز پیشگام شده بود و اندك اندك در محافل می‌خواند.
بعد از دایر شدن رادیو اصفهان تاج ضمن خوانندگی، سرپرست نوازنندگان رادیو اصفهان شد و در رادیو اصفهان به اجرای برنامه‌هایی با تار اكبرخان نوروزی و برنامه آموزش گوشه‌های دستگاه‌های موسیقی ایرانی پرداخت.
او در تمام طول زندگی هنری‌اش با هنرمندانی چون مرحوم نایب اسداله نی زن معروف، شكری ادیب السلطنه استاد تار ،استاد ابو الحسن صبا ،مرتضی محجوبی ،رضا محجوم،حسین یاحقی،علی اكبر خان شهنازی، حسن كسایی،جلیل شهناز،علی تجویدی و ...همكاری داشته است.
جلال تاج اصفهانی در 13 آذر 1360 درگذشت و از او 6 فرزند به نام‌های تاجی، پروین، هما، پروانه همایون و جمشید برجای مانده است.


نوشته شده توسط سیاوش در سه شنبه 13 آذر 1386 و ساعت 03:12 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ کنسرت مشترک حسین علیزاده و شهرام ناظری مردادماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود+ بر شانه‌های تو+ آلبوم غروب با 'كوچ عاشقان' منتشر شد + کنسرت گروه "مهتاب رو" برگزار می شود+ فروش اینترنتی وحضوری بلیت كنسرت کیهان کلهر آغاز شد + مسعود شعاری آلبوم غروب را منتشر می‌كند+ پرویز مشکاتیان درگذشت+ اطلاعیه در مورد انتشار سرود آزادی+ اى خشمِ به جان تاخته، توفانِ شرر شو+ ممانعت اکید استاد شجریان از پخش صدای ایشان در صدا و سیما+ روزی ما دوباره كبوترهایمان را پیدا خواهیم كرد

صفحات: