تبلیغات
خانه موسیقی - نگاهی به آلبوم وطنم ایران کار گروه شیدا
نگاهی به آلبوم وطنم ایران کار گروه شیدا | استاد محمد رضا لطفی ,

استاد محمد رضا لطفی  یکی از مفاخر موسیقی ایران ، پس از بازگشت از خارج از کشور، به احیا گروه تعطیل شده شیدا که خود موسس آن بوده است همت گمارد . گروه همنوازان شیدا که تا دهه شصت تاثیر فراوانی در موسیقی ملی ما داشت بنا به نارسایی های فردی و اجتماعی کار خود را متوقف ساخت . در سال 1384پس از بازگشت محمدرضا لطفی در پی اقامت دائم او در وطن ، گروه شیدا مجدداً با ترکیبی جدید در قالب سه‌گروه هم‌نوازان شیدا، بانوان شیدا و بازسازی شیدا شکل گرفت. این گروه‌ها فعالیت خود را از سال 1385 که حاصل آن اجرای کنسرت‌های 26 تا 28 اردیبهشت امسال در تالار وزارت کشور بود .گروه شیدا

آلبوم وطنم ایران کاری از گروه جوان و توانایی است که استاد مسلم و بی نظیرموسیقی ایران ، آنرا تشکیل داده است و جوانگرایی ایشان ارزنده ترین کار وی دردوره حاضر است . قطعا نیاز است که استاد لطفی که خود جوانی در مکتب نورعلی برومند و تربیت شده محضر ایشان  بوده است ، استعدادهای جوان را کشف کند و آنها را به کارگیرد و منشا تحولات دیگری از سوی همین جوانان باشد . کل آلبوم وطنم ایران در نغمه دشتی و با آواز محمد معتمدی اجرا شده است . آلبوم با یک پیش درآمد زیبا ولی نه چندان نو و یک چهارمضراب آغاز میشود . سپس تکنوازی سه تار و در ادامه ساز و آواز اجرا میگردد .

جز آستان توام در جــــهان پناهی نیست

سرمرابجزاین درحواله گاهی نیست(حافظ)

 راستش نمیدانم در مورد جواب سه تار استاد لطفی چه بنویسم و چگونه بنویسم . شخصا فکر میکنم استاد سعی داشته است اجرایی جدید با حالتها و تونالیته های مختلف داشته باشد و به سبک و سیاق همیشگی ننوازد . ولی چندین بار که آواز و جواب را گوش دادم ، جواب را در برخی قسمتها نپسندیدم . صدای تولید شده از ساز نیز کمی با معمول متفاوت بوده و کندی بیش از حدی در آن مشاهده می شود . به نظرم در بعضی ابیات نوازنده و خواننده هر یک به سویی میروند و مطابقت کمی با هم به خصوص در هنگام آواز ، بر روی صدای خواننده دارند . مثلا به جواب ساز زیر صدای خواننده در این بیت میتوان اشاره کرد .

غلام نرگس جماش آن سهی سروم ..........  که از شراب غرورش به کس نگاهی نیست

معتمدی یک آواز خوان امیدوار کننده نشان داده است. صدایی بسیار دلنشین و استوار . خوشحالی زاید لوصف من از وجود هنرمندان جوان قابل توصیف نیست.وقتی معتمدی میخواند بی شک فکرمیکنی که با یک خواننده چهل یا پنجاه ساله پر تجربه سرو کار داری . ولی معتمدی حدود سی سال سن دارد و این مایه امیدواری فراوانی است . وی از مکتب تاج تقلید میکند و سعی نکرده است به روش کنونی اغلب خوانندگان از استاد شجریان تقلید محض کند . معتمدی صدایی وسیع و قدرتمند دارد. اوجها را بدون مشکل میخواند و اوج خوانیش خیلی شبیه به صدای اوج علیرضا قربانی به نظر می رسد . تنها نکته قابل ذکر یگ گرفتگی خفیف صدایی هنگام اوج است که هوااز بینی خارج می شود و اصطلاحا به آن "غنه" میگویند در بعضی موارد شنیده می شود و بر روی هجای "آ" مشهود است .

دو تصنیف این آلبوم هر دو بدیع و زیبا هستند . تصنیف وطنم ایران با آهنگسازی لطفی روح حماسی آواز دشتی را مجدد زنده میکند.

                    در دلم باز نشستی تو که پیمانه شکستی زخزان بی خبرستی توکه آیینه شکستی

محمد معتمدی - خواننده گروه شیدا

                همه شب ناله ی چنگی تو کمانی و خدنگی

                 شب ما را تو پناهی......... تو امید دل ماییبا منی ای دل شیدا با منی ای دل رسوا

                         سینه ام آتش فردا بسته ی زلف چلیپا

            بی تو آتشکده ی ما  ..........سرد و خاموش چو دریا

                    همره من تو بمان بستر عشق جهان

                      عطر یاس و سمنی گلرخ عشق منیای وطن خاک شهان جام جم در تو نهان ......تو بمان سرو بلند آذر آباد سهند

                         نروی از نظرم نام ایران زسرم ......خاک تو پیرهنم تویی ایران وطنم

به خصوص آهنگ روی بیت  بامنی ای دل شیدا که خیلی بر دل می نشیند

    در ساز و آواز آخرین ، لطفی این بار تار را به روش همیشگی خود و همانطور که لطفی را میشناسیم می نوازد . یک تار با شکوه و کاملا دشتی . معتمدی بر روی دوبیتی های پیر فرزانه ، باباطاهرهمدانی گوشه های مختلفی از دشتی ا اجرا میکند . وی چندین دوبیتی را بم ویک دوبیتی های در اوج اجرا میکند  که نشاندهنده قدرت بم خوانی خوب معتمدی است . البته به نظرم این قسمت از آلبوم کمی طولانی و خسته کننده برای شنونده می باشد .

نسیمی کز بن آن کاکل آیو    مرا خوشتر ز بوی سنبل آیو

چوشو گیرم خیالت رو درآغوش   سحر از بسترم بوی گل آیو

تهیه و شنیدن "وطنم ایران" را به همه عاشقان موسیقی ایرانی توصیه میکنم. نوازندگان این مجموعه چنان با مهارت و زیبا نواخته اند که کمتر ممکن است فکر شود که اینان بسیار جوان هستند . علاقمندان آواز علاوه بر استفاده از صدای اساتید گذشته میتوانند بهره های فراوانی از صدای معتمدی ببرند و با توجه به کیفیت بالای ضبط به همه زوایای کار او پی ببرند و آموزش ببینند. طمانینه و صلابت معتمدی میتواند به خوبی برای یک . علاقمندان به تار و سه تار و کمانچه نیز میتوانند به لطف تکنولوژی جدید ضبط  به تک تک مضرابهای لطفی گوش فرا بدهند و از آن لذت ببرند .

همانطور که معتمدی نیز اشاره کرده است بودن با لطفی افتخاری است و همه اهالی این آلبوم همگی میتوانند افتخار کنند که رهبری همچون لطفی با آنها کار کرده و تجربیات ارزنده خود را در اختیارشان قرار داده است . لطفی از ارکان و قله های آهنگسازی و نوازندگی ماست و حضور او در جمع جوانان بیش از اندازه می تواند به رشد و بالندگی موسیقی ما کمک کند . مگر آنکه آفت همیشگی موسیقی ما که کبر و غرور است دامن آنان را بگیرد و یا جدالهای بی حاصل (جنگ قدرتها) در آینده گریبانگیر آنان شود .

 تصنیف زیبای وطنم ایران را با شعر محمد رضا لطفی و اجرای گروه شیدا و آواز محمد معتمدی  

 

دانلود کنید

منبع:  وبلاگ بیداد


نوشته شده توسط سیاوش در یکشنبه 6 مرداد 1387 و ساعت 12:07 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ کنسرت مشترک حسین علیزاده و شهرام ناظری مردادماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود+ بر شانه‌های تو+ آلبوم غروب با 'كوچ عاشقان' منتشر شد + کنسرت گروه "مهتاب رو" برگزار می شود+ فروش اینترنتی وحضوری بلیت كنسرت کیهان کلهر آغاز شد + مسعود شعاری آلبوم غروب را منتشر می‌كند+ پرویز مشکاتیان درگذشت+ اطلاعیه در مورد انتشار سرود آزادی+ اى خشمِ به جان تاخته، توفانِ شرر شو+ ممانعت اکید استاد شجریان از پخش صدای ایشان در صدا و سیما+ روزی ما دوباره كبوترهایمان را پیدا خواهیم كرد

صفحات: