تبلیغات
خانه موسیقی - سه تار در جست و جوی صداهای بم
سه تار در جست و جوی صداهای بم | استاد مسعود شعاری ,

سه تار در جست و جوی صداهای بم

 

وقتی نخستین دستگاه های ضبط صدا به ایران آمد، مجالی برای عرض اندام سه تار نبود. در نتیجه نسل حاضر فقط می تواند صدای تار میرزا عبدالله و درویش خان را بشنود. وقتی رادیو آمد، باز هم جولانگاه تار و ویولون و فلوت و پیانو بود و سه تار همچنان همنشین خلوت های شبانه. گر چه استاد احمد عبادی موفق شد سال 1327 از طریق رادیو برای نخستین بار پرده گوش ناآشنایان را با نوای سه تار آشنا سازد. با این وجود گروه های موسیقی ایرانی و فرنگی و ترکیبی از هر دو، همچنان اعتنایی به این ساز نداشتند. فقط باز هم احمد عبادی به دعوت فرامرز پایور چند گاهی در گروه سازهای ایرانی ظاهر شد. پس از انقلاب سه تار حکایت دیگری یافت. اما این بار هویت اش را نه در همنشینی با اجناس دیگر که با سازهایی از جنس خودش جست و جو می کرد. جلال ذوالفنون و بعد حسین علیزاده این مرحمت را در حق سه تار کردند تا خیلی تنها نباشد و گاه گاهی با سه تار های دیگر بیامیزد. "گل صد برگ" و "راز و نیاز" نخستین نمونه های همنوازی سه تار در تاریخ معاصر بودند. آن جریان اینک با جدیت از سوی مسعود شعاری و البته با شکلی متفاوت دنبال می شود. وی علاوه بر ایجاد گروه سه تار نوازی به شیوه گذشتگان، نوعی از چند نوازی سه تار را پیشه خود ساخت که در آن ساز عود هم برای جبران خلاء صداهای بم حضور داشت. شعاری بنا بر نیاز گروه خود اخیراً به ساز بم صدایی به نام سه تار باس یا به عبارتی سه تار بم رسیده است.

 

مسعود شعاری

 

نمونه ای از صدای سه تار باس مسعود شعاری را بشنوید

 

 بدین منظور او می دانست که ساختمان سه تار نمی تواند همچنان ثابت بماند. بنابراین در نخستین گام، کاسه آن به سه تا چهار برابر سه تار معمولی افزایش حجم داد. ساز جدید به زعم شعاری قرار است جای عود در گروه نوازی های سه تار را بگیرد. زیرا وی معتقد است: "صدای عود با همه زیبایی های خود، از جنس سه تار نیست. نوع مضراب خوردنش با سه تار تفاوت جدی دارد و کاسه آن هم باعث می شود، صدای خیلی متفاوتی در مقایسه با سه تار ایجاد شود. اما صدای سه تار بم دقیقاً از جنس خود سه تار است."

 

سه تار بم یا سه تارباس

 

نمونه دیگری از صدای سه تار باس مسعود شعاری را بشنوید

 

شعاری تأکید می کند که صدای بم این ساز جدید، شخصیت مستقلی دارد و شبیه عود نیست. با وجود این از صدای آرمانی مورد نظر او هنوز فاصله دارد و خیلی امیدوار است تا روزی به مجموعه ای از سه تار های گوناگون دست یابد تا بدون نیاز به هیچ ساز ملودیک دیگر، بتواند، موسیقی پر حجمی ارائه دهد.

 

فیلم کوتاهی از نوازندگی سه تار باس شعاری را ببینید


نوشته شده توسط سیاوش در یکشنبه 12 خرداد 1387 و ساعت 09:06 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ کنسرت مشترک حسین علیزاده و شهرام ناظری مردادماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود+ بر شانه‌های تو+ آلبوم غروب با 'كوچ عاشقان' منتشر شد + کنسرت گروه "مهتاب رو" برگزار می شود+ فروش اینترنتی وحضوری بلیت كنسرت کیهان کلهر آغاز شد + مسعود شعاری آلبوم غروب را منتشر می‌كند+ پرویز مشکاتیان درگذشت+ اطلاعیه در مورد انتشار سرود آزادی+ اى خشمِ به جان تاخته، توفانِ شرر شو+ ممانعت اکید استاد شجریان از پخش صدای ایشان در صدا و سیما+ روزی ما دوباره كبوترهایمان را پیدا خواهیم كرد

صفحات: