تبلیغات
خانه موسیقی - جای خالی نقد حرفه‌ای
جای خالی نقد حرفه‌ای | استاد محمد رضا لطفی ,
 
 
دیدگاه- محمدرضا لطفی:
وظیفه منتقد در معنای واقعی‌اش این است كه زوایای پنهان یك اثر را كشف كند و در معرض دید عموم قرار ‌دهد.

از سوی دیگر یك منتقد واقعی با تسلطی كه بر رشته مورد نقدش دارد، نكات مثبت و منفی اثر را بیرون می‌كشد و هنرمند را متوجه اشكالاتش می‌كند.  اینجا تعریف منتقد چیز دیگریست.

 منتقد كسی است كه سركوب می‌كند. منتقد باید یك پشتوانه داشته باشد كه به‌مدد آن پشتوانه بتواند راه به جایی ببرد، اما در اینجا خیلی سلیقه‌ای با موسیقی برخورد می‌شود و برای من سلیقه 4 نفر منتقد كه صرفا در حال ابراز عقاید شخصی خود هستند، اعتباری ندارد.

این مسئله حمل بر آن نشود كه من به نقد اعتقادی ندارم؛ هنری كه نقد نشود در حال مرگ است. این است كه من از نقدهایی كه بر كنسرتم شد ناراحت نشدم؛ اما اگر منتقدی با پیش‌داوری و از پیش تعیین شده سراغ نقد برود، فعالیتش دیگر نقد نیست، بلكه مبارزه سیاسی است. من دوست دارم نقد محترمانه و تخصصی باشد. منتقد همراه هنرمند است نه مقابل او. من اكثر روزنامه‌ها را می‌خوانم. در روزهای كنسرت و روزهای ابتدایی بعد از كنسرت نیاوران با چیزی به‌نام نقد مواجه نشدم.

اما وقتی زمان سپری شد و آب‌ها از آسیاب افتاد، نقدهای حرفه‌ای دیدم. به نظرم نقدها در دل خود، پیش‌داوری داشت. از سوی دیگر خیلی از این منتقدان، این نوع حضور من روی صحنه را خودشان نشنیده بودند و درگیر این موسیقی نبوده‌اند، به همین خاطر این موسیقی برایشان شوك‌انگیز بود.

من طرفدارهای متفاوتی دارم در طول این سال‌ها كه كار كرده‌ام. در كنسرت نیاوران طیف‌های مختلفی با توقع‌های مختلف آمدند؛ اما من فقط بخش آخر زندگی‌ام را روی صحنه ساز زدم. با این وجود به هر كس كه برخوردم، از كنسرت راضی بود. در ادامه این كنسرت ما ویدئوی آن‌را هم منتشر كردیم كه آن هم نتایج خوبی به ما بازگرداند.

هرگز با یكبار تماشای كنسرت شما قادر نیستید درباره آن قضاوت كنید. حتی برای من كه یك حرفه‌ای هستم این كار غیرممكن است. فكر می‌كنم حالا وقت نقد كردن است. وقتی چندبار دی‌‌ وی دی را تماشا كردند، قضاوت بهتری خواهند داشت.


نوشته شده توسط سیاوش در پنجشنبه 12 اردیبهشت 1387 و ساعت 09:05 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ تدریس موسیقی+ کنسرت مشترک حسین علیزاده و شهرام ناظری مردادماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود+ بر شانه‌های تو+ آلبوم غروب با 'كوچ عاشقان' منتشر شد + کنسرت گروه "مهتاب رو" برگزار می شود+ فروش اینترنتی وحضوری بلیت كنسرت کیهان کلهر آغاز شد + مسعود شعاری آلبوم غروب را منتشر می‌كند+ پرویز مشکاتیان درگذشت+ اطلاعیه در مورد انتشار سرود آزادی+ اى خشمِ به جان تاخته، توفانِ شرر شو+ ممانعت اکید استاد شجریان از پخش صدای ایشان در صدا و سیما+ روزی ما دوباره كبوترهایمان را پیدا خواهیم كرد

صفحات: